Přednáška Francesco Alfieriho 28. listopadu

Fotka uživatele Společnost pro filosofickou antropologii.

Centrum fenomenologického výzkumu a Společnost pro filosofickou antropologii uspořádaly přednášku Die Aufrichtigkeit, die einem Denken gegen den Strom entspringt: Analyse des aktuell herrschenden post-diktatorischen »Systems« Francesca Alfieriho, který působí na Papežské lateránské univerzitě ve Vatikáně.

Přednáška proběhla v úterý 28. listopadu na Fakultě humanitních studií UK (U Kříže 8, Praha 5).

Fotografie z přednášky jsou na tomto odkazu facebookové prezentace Společnosti pro filosofickou antropologii.

Anotace:

Měl jsem dnes původně hovořit o souvislosti mezi Heideggerovými „Černými sešity“ a korespondencí mezi Martinem a Fritzem Heideggerovými, avšak ze dvou důvodů jsem se rozhodl nesledovat toto téma: prvním důvodem je, že systematické studium zmíněné korespondence je teprve v procesu, avšak mnohem závažnějším důvodem podle mě je to, že se ukazuje nutnost otevřeně vyjasnit původ toho, že došlo k zahájení instrumentalizace pozůstalosti Martina Heideggera. Jsme dnes svědky mnohého obviňování tohoto myslitele z Meßkirchu, avšak doposud jen málo lidí se odhodlalo seznámit se přímo „na vlastní oči“ s prameny, aby bylo jasné, zda jsou tato obvinění oprávněná. Vědecká komunita má povinnost vyjasnit prostřednictvím přísného studia nedorozumění, jež se uhnízdila ve veřejné diskuzi. Mnoho lidí se, bohužel, stalo přívrženci těchto nedorozumění, protože je nechápe a staví se na tu, či onu stranu, aniž by chápali, že takovýto postoj nemá nic společného s vědeckou vážností. Proto je často možné konstatovat tuto paradoxní skutečnost: kdokoli bych chtěl Heideggera obvinit z antisemitismu omlouvaje to úmyslem bojovat proti nějaké ideologii, protiřečí si tím, že sám vytváří jinou ideologii, kterou jsem opakovaně označil jménem „diktatura veřejného mínění“.

Jsme spoutáni touto novou diktaturou a před zraky všech se děje to, že vůle k myšlení, vůle rozumět představuje hrozbu pro tuto Novou Říši. Tato Říše má zajisté své přívržence, již působí v akademické sféře: dnes na našich univerzitách můžeme být svědky toho, jak obtížné je myslet „za hranice“ zmatku způsobeného tímto veřejným míněním. Poté, co jsme měli jasně před očima tuto diagnózu, chtěli jsme se já i prof. von Herrmann vydat takovou cestou, která by nás dovedla k pramenům, tzn. k těm cestám, které Heidegger zamýšlel vytyčit během své spekulativní myslitelské cesty.

*

Profesor Alfieri vydal společně s profesorem Friedrichem-Wilhelmem von Herrmannem knihu s názvem „Martin Heidegger. La verità sui Quaderni neri. Brescia: Morcelliana 2016“, jejíž německá verze vychází v červnu 2017 v nakladatelství Duncker & Humblot (Berlín).

Martin Heidegger

Zde můžete sledovat YouTube kanál Francesco Alfieriho: https://www.youtube.com/user/clioft

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.